Bristol Type 188 1/48 scratch

Uživatelský avatar
Ondra Našinec
Příspěvky: 882
Registrován: 03 led 2013, 13:25

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od Ondra Našinec »

Javelin šel do depozitu, dostal jsem náladu na trochu dřevovýroby :)

Ladím trup a vyrábím motory, nakonec asi nezbyde než to potáhnout zahřátou destičkou, zastudena to jde všechno úplně nakokot. Bohužel si manželka pořídila moc chytrou varnou desku a ta neumí topit naprázdno, jen pod hrncem. Manželka dostala vynadáno a mě asi do výbavy přibyde nějaká el. plotýnka.

Jo a prasknul mi trup tam, kde je to zelabený vyříznotou podvozkovou šachtou :| Už se tam nedostanu, snad to zpevní potah..
Přílohy
IMAG6158.jpg
fresco
Příspěvky: 15
Registrován: 08 dub 2015, 20:52

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od fresco »

Sledujem tú stavbu, nakoľko mám pre podobné úlety tiež slabosť. Ten Bristol ma už kedysi facsinoval v knižke pre deti "Lietadlá dneška" .Len pred tým poťahovaním fóliou by to asi chcelo natrieť niekoľkými vrstvami hustejšieho tmelu a vybrúsiť. Tá štruktúra balzy a spoje medzi prepážkami a balzou sa pri naťahovaní tenkého horúceho plastu určite premietne na povrch. Ale typ tmelu je potrebné najskôr vyskúšať na nečisto. Hlavne priľnavosť rôznych druhov tmelu ku balze bude určite iná ako ku plastu. S balzou v tomto nemám skúsenosti. Na drevo v kombinácii s polystyrénom som kedysi používal tmel značky Granit (odporúčali ho aj v rubrike Malé letectvo v L+K niekedy v 70-tych rokoch.)
Uživatelský avatar
Ondra Našinec
Příspěvky: 882
Registrován: 03 led 2013, 13:25

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od Ondra Našinec »

Budu rád za jakoukoliv radu od zkušenýho mazáka, já to tak nějak střílim naslepo a doufám že to nakonec vyjde.. O tom tmelu jsem taky přemýšlel, zase potom ale padá možnost lepit potah na žebra rozpouštědlovým lepidlem, ne? Vteřiňák je asi blbost, moc křehkej, tak nějaký dvousložkový lepidlo?

EDIT: vlastně blbost, tmel z žeber obrousím, snad :)
fresco
Příspěvky: 15
Registrován: 08 dub 2015, 20:52

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od fresco »

Skôr by som to videl na dvojzložkové lepidlo. Jednak nanaleptá tmel a pri rozpúšťadlovom lepidle by pri donatieraní posledného rebra pri týchto rozmeroch už asi prvé rebro bolo suché. Každopádne naskôr všetko najskôr odskúšať na nejakom kúsku pomimo. Škoda by bolo znehodnotiť model v tomto štádiu rozpracovanosti.
Uživatelský avatar
Ondra Našinec
Příspěvky: 882
Registrován: 03 led 2013, 13:25

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od Ondra Našinec »

No já nevím jestli by se mi povedlo vytáhnou potah trupu vcelku, spíš si troufnu na menší kusy a pak vybrousit spoje. Takže by to třeba filmáčem lepit šlo, ale zase by to tu destičku mohlo sežrat, takže se taky spíš cejtim na něco dvousložkového..

Zkouším směrovku, schválně co z toho vyleze po vybroušení.

Jo a dejte mi někdo pár facek, koukám na netu po podkladech na Fairey FD.2 a BAC.221 :D
Přílohy
IMAG6159.jpg
IMAG6163.jpg
Uživatelský avatar
Petr Štěpaník
Příspěvky: 555
Registrován: 12 dub 2012, 17:37
Bydliště: Praha Střížkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od Petr Štěpaník »

Tohle mi dneska cvrnklo do nosu, ale asi jsi to už viděl ;)
https://www.youtube.com/watch?v=F9a5DKFL4uE
Přílohy
188.jpg
KPM Prosek Panthers
Uživatelský avatar
Ondra Našinec
Příspěvky: 882
Registrován: 03 led 2013, 13:25

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od Ondra Našinec »

Srůstám statečně, ale zatím to na jemnou práci není, palec furt bolí. Ale zjistil jsem, že s rašplí a šmirglem už vládnu, tak jsem oprášil tuhle vykopávku ;)
Chtěl jsem vyhladit trup, první nápad byl rozmixovat Milliput ve vodě na kašičku a tím to opatlat a vybrousit. Nápad to byl blbej, neudělalo to žádnou vrstvu, nedá se to brousit atd. Potom jsem si vzpomněl, že jsem kdysi četl doporučení na polyesterovej karosářskej tmel Body Soft a je to paráda. Kilová plechovka stojí pár korun (v porovnání třeba s Tamyia Polyester), smrdí to úplně stejně strašlivě, možná se to trochu hůř brousí, ale fakt nepatrně. Povrch se dá vyleštit nádherně. Přetáhnu tím celej trup, a až budu mít i motory. Ty jsem začal nanovo, původní pokus byl pekelně křivej.
Udělal jsem i kopyta překrytu, teď ještě vstupní a výstupní segmenty motorů.

Schválně za jak dlouho to zase uložím do depozitu :D
Přílohy
IMAG8421.jpg
fresco
Příspěvky: 15
Registrován: 08 dub 2015, 20:52

Re: Bristol Type 188 1/48 scratch

Příspěvek od fresco »

A len smelo do toho. Rád by som to videl niekdy naživo hotové. Som zvedavý, ako to dopadne s tým tmelom. Ten nepoznám. Možno ho potom aj ja vyskúšam, nakoľko tmelím naozaj dosť. Inak ja na miliput v pôvodnom stave nedám dopustiť. Robil som s ním hrubé aj tenké vrstvy vždy k úplnej spokojnosti aj tam, kde už ostatné tmely zlyhali. Napr. naposledy tuná: http://www.modelforum.cz/viewtopic.php? ... 5&start=15
Odpovědět

Zpět na „Letadla“