Vzpomínka na generálmajora Rudolfa Pernického

Odpovědět
Vladislav Seidl
Příspěvky: 187
Registrován: 13 dub 2012, 10:58

Vzpomínka na generálmajora Rudolfa Pernického

Příspěvek od Vladislav Seidl »

Kolegové modeláři, dostal jsem od bývalé spolužačky mail následujícího znění:

Ahoj,
vracím se k našemu telefonickému rozhovoru.
Na Suchdolské posvícení 28. září v rámci osvěty o gmj. Rudolfu Pernickém chceme umístit informační tabla v knihovně a zároveň by bylo dobře, kdyby v prosklených vitrinách byly vystavené modely letadel, které létaly ve 2. světové válce a ještě lepší by bylo, kdyby tam byly letadla ze kterých skákali parašutisti. Psaného textu je všude fůra, ale i člověka, kterého nechytí za oko text, tak ho chytí model a pak si třeba i něco přečte.

Kdyby jsi věděl o někom, kdo by mohl alespoň 2 - 3 modely tohoto typu bezplatně půjčit, vítali bychom to. V nouzi by stačil i jeden. Zapůjčení by nám stačilo i jen na 28. září, ale kdyby je tam mohli nechat déle, bylo by to asi lepší, protože tam lidé chodí i mimo Posvícení (-: , ale to už je druhotné. Plánuje se program o panu Pernickém a o odboji .

Zdraví Magdalena

PS:
Informace o gmj. Pernickém:
Na Suchdole žil generálmajor Rudolf Pernický. Byl to československý voják, příslušník československé zahraniční armády působící během druhé světové války ve Velké Británii, byl velitel výsadku Tungsted. Působil ve Velké Británii jako instruktor střelby a sabotáže. V prosinci 1944 byl vysazen na našem území. Po válce ho komunisti ve vykonstruovaném procesu odsoudili a zavřeli za velezradu na 20 let ( Jáchymov, Bory atd..........) Odseděl si 11,5 roku, při hromadné amnestii v roce 1960 ho pustili a do roku 1989 byl sledován Stb.

Teď se realizuje jeho pomník. Magdalena Vovsová (dcera paní učitelky Vovsové) zajistila na AVU návrh pomníku.

V roce 1996 po odvysílání Stínových vojáků ( třídílný tv dokumentární film o parašutistech z londýnského ústředí) mi pan Pernický řekl: To nikoho nezajímá. Dnes bych spíš řekla: To málokdo ví. Proto se budeme snažit letošní program Suchdolského posvícení zaměřit na pana Pernického, osvětu a výběr peněz na pomník.

Chtěl bych tedy poprosit, zda by byl někdo ochotný zapůjčit modely letadel, na kterých létali naši piloti během WWII. Modely by byly umístěny v prosklených uzamykatelných vitrínách v Místní veřejné knihovně na Suchdole (Praha 6). Modely by bylo dobré nainstalovat před 28. září, kdy proběhne něco jako vernisáž. Doba zapůjčení by se domluvila na místě, bylo by dobré, kdyby tam mohly zůstat aspoň 14 dní. Kontaktovat mě můžete na mail: vladislavseidl@seznam.cz
Těm, kteří by byli ochotni modely zapůjčit patří předem velký dík.
Lítej nízko, a v zatáčkách brzdi!
Uživatelský avatar
Tomáš Macourek
Příspěvky: 1518
Registrován: 13 dub 2012, 21:07
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínka na generálmajora Rudolfa Pernického

Příspěvek od Tomáš Macourek »

Hrošík prej přinese Harriera. Story k tomu prý do té doby vymyslí :lol: :lol: :lol:
US NAVY forever!
Uživatelský avatar
herr66
Příspěvky: 4416
Registrován: 12 dub 2012, 09:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínka na generálmajora Rudolfa Pernického

Příspěvek od herr66 »

Tomáš Macourek píše:Hrošík prej přinese Harriera. Story k tomu prý do té doby vymyslí :lol: :lol: :lol:
To jsem jako necetl... :!:
:lol:
Jan Kotas
Příspěvky: 705
Registrován: 13 dub 2012, 13:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínka na generálmajora Rudolfa Pernického

Příspěvek od Jan Kotas »

rád bych něco dodal, ale bohužel jsem nic takového doposud neslepil...
Koty
Odpovědět

Zpět na „Letadla“