Velikost svárů na modelech

Odpovědět
Tomáš Pelej
Příspěvky: 1573
Registrován: 19 kvě 2014, 10:59

Velikost svárů na modelech

Příspěvek od Tomáš Pelej »

Při sledování hotových modelů v galerii a na soutěžích jsem si všimnul, že někteří modeláři moc neřeší velikost svárů. Z pohledu laika asi mám zbytečnou starost, ale z mého pohledu svářeče tam vidím prostor ke zlepšení.

Vidím krásnej model a udeří mě do očí přehnaná velikost svárů. Zkusím zde popsat aspoň pár základních rad jak si aspoň přibližně "vypočítat" velikost svárů.

Koutový svár:

Velikost tohto sváru určuje tloušťka svařovaného materiálu. Velikost sváru (a) = tloušťce svařovaného materiálu (s). V případě obvodového sváru (kromě trubek) se bere a = 1/2 s
Pro lepší představu si lze dopočítat kolik místa svár zabere (kóta v). Pro orientační určení si vynásobíme a x 1.44
kouťák.jpg

Příklad:
Na skutečném stroji je štít na lafetě z plechu 10mm a je z části přeplátovaný dalším 10mm plechem a je obvodově přivařený. Tedy velikost sváru bude 5mm ( a = 1/2 s ) a jeho výška bude 7.2mm ( a x 1.44 )
Při přepočtu do měřítka 1/35 nám vyjde velikost 0.2mm a od toho by jsme se měli odpíchnout a uzpůsobit velikost sváru na modelu.

Abych tady jenom neplácal tak rovnou dám i příklad z poslední doby. Jedná se o BRDM od Síry. Nádherný model, až na ten svár na štítu kulometu na střeše.
síra BRDM.jpg

Vzhledově svár i opálení vypadá suprově, ale ta velikost. I když vezmu v úvahu, že to asi nevařil svářeč (odborník) tak mi to prostě přijde velké.

Další příklad:
mára T-55.jpg

T-55 od Máry Modeláře. Kdyby byly sváry cca poloviční vypadalo by to mnohem reálněji.

Prosím, neberte toto jako kritiku od modeláře, ale spíš jako informaci od svářeče.

Díky :)
miloslav
Příspěvky: 1182
Registrován: 01 říj 2012, 18:48

Re: Velikost svárů na modelech

Příspěvek od miloslav »

Dobrý postřeh, taky je někdy udělám moc velký. :(
Always with the negative waves Moriarty, always with the negative waves.
Tomáš Pelej
Příspěvky: 1573
Registrován: 19 kvě 2014, 10:59

Re: Velikost svárů na modelech

Příspěvek od Tomáš Pelej »

To je taková nemoc z povolání :D Snad to pomůže
Odpovědět

Zpět na „Technika“